Son yıllarda Asya mutfağının da etkisiyle çiğ balık tüketiminde patlama yaşanmıştır. Bu eğilime paralel olarak çiğ balığın gıda güvenliğine ilişkin endişeler de arttı. Aslında, çiğ balığın tüketimiyle bağlantılı tehlikelerden biri, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bakteri ve parazitlerin varlığıdır. Ancak yüksek kaliteli ürünler seçilerek ve doğru saklama ve hazırlama prosedürleri takip edilerek bunlar önlenebilir. 

  

Çiğ Balığın Faydaları 

Çiğ balıktan bahsederken sağlığa sunduğu sayısız faydayı hesaba katmadan sadece gıda güvenliği boyutunu değerlendirme eğilimindeyiz. Balığın çiğ olması aslında kalp ve beyin sağlığı için önemli olan proteinler ve omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olan D vitamini ve selenyum gibi mükemmel vitamin ve mineral kaynağıdır. Balık fırında veya tavada pişirildiğinde ısıdan dolayı tüm bu besinler azalır. 

Buna rağmen tüm balık türlerinin çiğ yemeye uygun olmadığını dikkate almak önemlidir. En uygun olanları somon, ton balığı, şarlatan, levrek ve kılıç balığıdır. 

 

Çiğ Balık ve Riskleri 

Uygun şekilde soğutulmayan ve muhafaza edilmeyen çiğ balık yemek, mide-bağırsak sorunlarından enfeksiyonlara ve patolojilere kadar uzanan bir yelpazede insan sağlığı açısından bazı riskler oluşturabilir.  

Aslında balıklar, normalde içlerinde yaşayan bakteri, virüs, parazit, larva ve mikroorganizmalar tarafından kontamine olabilir. İnsanlar için en tehlikeli olanı, gastrit, alerji ve hatta yırtılma ve delinmelere neden olabilen Anisakis parazitidir. Bu parazit, hayvan öldüğünde kas dokularına geçebilir ve sonuç olarak balığın bağırsakları çıkarılsa bile güvenlik garanti edilemez.    

Çiğ balık tüketiminden kaynaklanan riskleri önlemek için sertifikalı ve güvenilir firmalardan taze, kaliteli balık satın almak ve evde pişiriyorsanız çapraz geçişlerden kaçınarak hijyenik bir şekilde hazırlamak gerekir. Ayrıca çiğ balığın genellikle 5°C’nin altındaki güvenli sıcaklıklarda saklanması ve satın alındıktan sonraki birkaç saat içinde tüketilmesi önemlidir.   

 

Neden Çiğ Balık Parçalamalı?  

Çiğ balığın öldürülmesi, hayvandaki parazit veya mikroorganizma varlığının ortadan kaldırılmasına hizmet eder. Öldürme, en az 24 saat boyunca -20°’de önleyici dondurmayı içerir.  

Çiğ balık yerken, dondurulmuş veya şokla soğutulmuş olduğundan emin olmak önemlidir. Ayrıca taze balık alıp evde buzdolabında en az 96 saat bekleterek şok soğutma işlemini evde de yapabilirsiniz. 

Lucca By The Sea balık restoranımızda balıkların kalitesine ve güvenliğine büyük önem veriyoruz. Sattığımız çiğ balıklar zaten yasal düzenlemelere uygun olarak öldürülmüş ve sıkı hijyen kontrollerine tabi tutulmuş olup, bu sayede potansiyel olarak tehlikeli tüm parazit ve bakterilerin ortadan kaldırılması garanti edilmektedir. Ayrıca uzman personelimiz, ürünün tazeliğini ve kalitesini korumak için doğru alet ve ekipmanları kullanarak çiğ balıkları uygun şekilde işlemek üzere eğitilmiştir.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: