Evde balık temizleme işi bazı insanlar için korkutucu bir fikir olabilir. Ancak doğru tekniklerle bu süreci kolaylaştırmak mümkündür. Balık temizlemenin bir sanat olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Aslında balık temizlemek pratik yoluyla öğrenilebilir bir beceridir.  

Öncelikle, hangi tür balıkları temizleyebileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Genellikle, evde temizleyebileceğiniz balık türleri arasında levrek, çipura, somon, sardalya, hamsi ve mezgit gibi yaygın olarak tüketilen türler bulunmaktadır. Bu balıkların temizlenmesi oldukça benzer adımlarla gerçekleştirilmektedir. Genel prensipleri öğrendikten sonra, çoğu balığı temizlemek oldukça kolay olacaktır. Şimdi, evde balık nasıl temizlenir daha yakından bakalım. 

 

Balık Temizleme Sanatı: 1. Adım Yüzgeçlerin Temizlenmesi 

Balık Temizleme Sanatı

Eğer balığı evde temizlemek istiyorsak, bu gerçekten çok basit. İlk önce balığı hızlı bir şekilde akan su altında yıkayın. Ardından  mutfak makası yardımıyla sırt yüzgecini kuyruktan başlayarak başa doğru kesin. Ayrıca balığın alt kısmındaki ve karın bölgesindeki yüzgeçleri de kesin. Balığın yanlarından çıkan iki küçük yüzgeci de kesiyoruz. Bazıları kuyruğu da kesiyor. Ancak estetik bir görüntü istiyorsanız kesmeyin. 

 

Balık Temizleme Sanatı: 2. Adım Balıkların İçini Temizlemek

Balıkların İçini Temizlemek  

Balık temizleme 2. adımda balıkların içini temizliyoruz. Yine makas kullanarak balığın karnını kesip parmaklarımızı sokup balığın bağırsaklarını çıkarıyoruz. Her şeyi çıkardığınıza emin olduğunuzda balığın karnını genişletip akan su altında dikkatlice durulayın. 

 

Balık Temizleme Sanatı: 3. Adım Balık Pullarını Temizlemek

Balık Temizleme Sanatı

Balık temizleme işinde son adım pulları temizlemektir. Pürüzsüz bir bıçağın ağzını balığın kuyruğundan kafasına doğru geçirerek pulları temizleyin Gerekirse bunları tamamen ortadan kaldırmak için aynı noktanın üzerinden birkaç kez geçin. Etrafı kirletmemek için bunu aşamayı büyük bir torbanın içinde yapmanızı öneririz. Aksi taktirde tüm mutfağa sıçrayabilir. Balık pullarını soymak için  özel aletler var ama dürüst olmak gerekirse,  bu işlemi bir bıçakla yapmak gayet kolay. Balığın pullarını temizledikten sonra, kalan kiri temizlemek için akan su altında dikkatlice yıkayın. Balık nihayet pişirilmeye hazır! Balığı ızgarada ya da mangalda pişirmek istiyorsanız pullarını çıkarmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü pullar balığın hassas etini aşırı sıcaktan koruyacaktır. 

 

Balığın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Balık almadan önce taze olduğundan emin olun. Bunu balığı hızlıca inceleyerek anlayabiliriz. Solungaçların kırmızı ve nemli olması, gözün parlak ve çökük olmaması, et dokusunun sağlam olması ve pulların balığa sıkı bir şekilde yapışık olması gerekir. Son parametre olarak kokusunu değerlendiriyoruz. Kokusu deniz kokuyor olmalı! Aslın çoğu satıcılar talep ettiğinizde balık temizleme işini yapıyorlar. Ancak vaktiniz olmadığında yukarıdaki adımları takip ederek balıklarınızı evde temizleyebilirsiiniz.

 

Bodrum’da Denizin Üzerinde Gurme Bir Deneyim: Lucca By The Sea  

Lucca By The Sea’de masanızda otururken, denizin dalgalarının sesini dinleyerek Bodrum’un muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Gün batımında ise gökyüzünün renk cümbüşüne şahit olmak unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Lucca By The Sea’nin menüsü, taze deniz ürünleri ve Ege mutfağının lezzetlerini bir araya getiriyor. Balıklar günlük olarak Bodrum’dan getiriliyor ve usta şefler tarafından özenle hazırlanıyor. Mezeler, salatalar ve sıcak deniz ürünleri ana yemekleri, her damak tadına hitap edecek zengin bir seçenek sunuyor. Balığınız servis edilsin istiyorsanız sizi Lucca By The Sea Balık Restoranımıza davet ediyoruz. Rezervasyon için bizimle iletişime geçin. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: