Balık ile hangi içecek içilir diye sorulduğunda ilk akla gelen muhtemelen şarap olacaktır. Ancak, balık ile eşleşebilecek ve çoğu zaman şaraptan daha iyi alternatif içecekler vardır. İşte bunlardan biri de biradır. Tüm biralar aynı tarzda gibi görünse de her bira  farklı bir özelliğe sahiptir. Lucca By The Sea ‘ye geldiğiniz zaman balık ile hangi bira içebileceğinizin alternatifleri size sunulmaktadır. Ancak bugün bu yazımızda birayı balıkla nasıl kombinleyeceğiniz konusunda size bazı önerilerde bulunuyoruz .  

 

Balık ve Porter Bira 

Balık ve Bira Porter

Siyah bira ve balık kombinasyonu genellikle kulağa kötü gelebilir. Ancak balıkla iyi bir kombinasyon olabilir! Porter biralar orta derecede karbonatlı orta gövdeli biralardır. Bu biralarda çikolata ve kahve notaları belirgindir, ikincil tonlarda kakao veya kavrulmuş mısır gevreği bulunur. Kremsilik ve şerbetçiotu bu biralara mükemmel bir denge sağlar.
 

Balık ve Stout Bira

Balık ve Bira - Balıkla hangi bira içilir?

South bira, midye sote ile mükemmel uyumludur. İstiridye ile bir başka harika ve sıra dışı eşleşme için! İstiridyelerin narin aroması, şişman ve istiridyelerin kötü bir eşleşme gibi görünmesine neden olabilir, ancak bize güvenin ve bu kombinasyonu bir deneyin: İstiridyelerin kavrulmuş, malt notaları, istiridyelerin keskinliğiyle harikalar yaratır. 

 

Balık ve Pilsner Birası  

Balık ve Pilsner Birası

Işıltılı, temiz, taze, canlandırıcı, çiçeksi, narenciye, baharatlı veya otsu aromalı Pilsner biraları kuru ve temiz bir tada sahiptir. Pilsner bira  kızarmış kalamar ile mükemmel şekilde eşleşir. Pilsner’ın hafif ve “çıtır” profili, kızarmış hamurun zenginliğini ortadan kaldıran bir asitlik katar.
 
 

Blanche Bira

Balık ve Blanche Bira

Blanche tarzı biralar serinletici, özellikle susuzluğu giderici, lezzetli ve çok hafiftir. Etli ama narin bir balık olan ton balığı ile deneyin. Ayrıca alabalık veya istiridye, midye ve hatta yengeçlerle de mükemmeldir. 

 

Amerikan Pale Ale Birası 

Amerikan Pale Ale Birası 

American Pale Ale acı ama dengelidir. Amerikan ve Pasifik şerbetçiotu bu biralara narenciye, balzamik ve tropikal meyve aromalarını katar. Meyveli ve çiçeksi biralar orta düzeyde alkol içeriği nedeniyle balık yemekleriyle birlikte tüketilebilir. Güveç veya patatesli ahtapot ve genel olarak kabuklu deniz ürünleri ile tüketebilirsiniz. 

 

Balık ve IPA Birası 

IPA Birası 

Orta derecede güçlü IPA tarzı biralar şerbetçiotu kuru ve aromatik bir bitişe doğru rakipsiz bir şekilde yelken açtığı bir narenciye, otsu bir aroma sergiliyorlar. Ipa birası yiyecek eşleştirmelerinde anahtar, tatları uyumlu hale getirmektir. Bu, ya tatlarda bir zıtlık arayarak ya da alternatif olarak benzer eşleştirmeler bularak elde edilebilir. Yağlı balık, narenciye ile tatlandırılmış somon veya uskumru gibi balıklarla  deneyebilirsiniz.
 

 

Balık ve Saison Bira 

Balık ve Saison Bira 

Orta alkol içerikli, aroma ve damakta meyvemsi aromalar, narenciye, baharatlı veya çiçeksi kokular hakimdir. Serinletici bir biraldır, Hafif asitli, orta derecede acı ve sektir. Balıkla eşleştirmeleri söz konusu olduğunda, Saison bira aska sizi yarı yolda bırakmaz. Hafif ekşi ve baharatlı lezzeti levrek ile harikadır.
 

 

İlginizi çekebilecek diğer tarifler: