Diyet yaparken besleyici ama aynı zamanda kalorisi düşük yiyecekleri seçmek önemlidir. Yağsız balık, sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo vermek isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Bazı balıklar, diğerlerine göre daha düşük kalori içermektedir. Bu yazımızda Bodrum balık restoranları arasında popüler Lucca By The Sea’de sıklıkla sunulan kalorisi düşük balık türlerinden bahsediyoruz! 

 

Kalorisi Düşük Balık ve Diyet için Faydaları

Balık, vücut sağlığına olumlu katkıda bulunabilecek çok yönlü ve besleyici bir besindir. Özellikle yağsız balık, kilo kaybına katkıda bulunabilecek çok sayıda besinsel fayda sunmaktadır.  Diyet yaparken kalorisi düşük balık tüketmenin başlıca faydaları şöyledir:

  • Yüksek protein içermektedir. Aslında proteinler kasların inşası ve bakımı için gereklidir. Ayrıca açlık hissinin azaltılmasına da yardımcı olabilir.
  • Yağsız balıklar, sağlığa faydalı etkileriyle bilinen omega-3 yağ asitlerinin kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri inflamasyonu azaltmaya, kalp sağlığını iyileştirmeye ve beyin fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olabilir.
  • Kalorisi düşük balıklar  D vitamini, selenyum ve iyot gibi temel vitamin ve mineraller açısından da zengindir.

 

Diyet Yaparken Hangi Balık Yenir?

Düşük kalorili bir diyet için özellikle uygun olan birkaç yağsız balık vardır. İşte en çok tüketilenler ve günlük diyetlerde bulunması gerekenler: 

  • Morina : Bu balık yağsız olması, protein açısından zengin ve lipitlerin düşük olmasıyla bilinir. Ayrıca vücudun sağlığı için temel besinlerden  potasyum, B12 vitamini ve selenyumun mükemmel bir kaynağıdır. 
  • Dil balığı : hassas bir tada ve yumuşak bir dokuya sahip yassı bir balıktır. Yağsız olması ve yüksek protein içeriği sayesinde çocuklar ve düşük kalorili diyet yapanlar için tavsiye edilmektedir. Proteinin yanı sıra vücudun genel sağlığına katkıda bulunan fosfor, B vitaminleri ve selenyum da içermektedir.. 
  • Levrek : Narin ve sindirilebilir etiyle bilinen bu yağsız balık, mükemmel bir protein kaynağıdır. Diğer balıklar gibi B vitamini ve selenyum içermektedir. Ayrıca yüksek folat konsantrasyonu nedeniyle özellikle hamile kadınlar için uygun bir balıktır. 
  • Çipura : Çipura diyetlerde yer alması gereken diğer bir yağsız balık olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok lezzetli bir balıktır. Dikkate değer bir protein profili ve düşük yağ içeriği ile kalorileri azaltmak isteyenler için akıllı bir seçimdir. Ayrıca çipura vücut sağlığı için önemli olan B12 vitamini, selenyum ve demir açısından da önemli bir kaynaktır.  
  • Kalamar : Bir yumuşakça olmasına rağmen, son derece çok yönlü olması ve çok sayıda  tariflerde yer alması nedeniyle özel olarak anılmayı hak ediyor. Fosfor, kalsiyum, iyot ve B vitamini gibi mineral tuzlarının kaynağı, mükemmel bir protein kaynağıdır. 

 

Lucca By The Sea’de Kalorisi Düşük Balık Lezzeti 

Lucca By The Sea, Bodrum’da deniz manzaralı muhteşem bir konumda bulunan bir balık restoranıdır. Restoranımızda levrek, dil balığı, morina, kalkan ve çipura gibi kalorisi düşük balık türlerinden oluşan geniş bir menüye sahibiz. Balıklarımız taze ve mevsimindedir. Uzman şeflerimiz tarafından hazırlanan lezzetli ve sağlıklı balık yemeklerimizle  damak zevkinize hitap ediyoruz. Hem de bunu kalori alımınızı kontrol etmenize yardımcı olarak yapıyoruz.  Lucca By The Sea’de, lezzetli ve sağlıklı bir balık yemeği için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: