Bir Lucca By The Sea klasiği olan deniz tarağı tarifini mutlaka denemelisiniz! Bugünkü tarifimizin  iki kahramanı var. Deniz tarağı ve patates. Bu iki malzeme tat ve sunum açısından mükemmel bir denge içindedir. Nihai sonuç, herkesi mutlu etmeyi garantiler. Şimdi deniz tarağı satın alırken diikkat edilmesi gerekenler, tarfimizin malzemeleri yapılışına geçelim. İşte Izgara Deniz Tarağı! 

Deniz Tarağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler  

Deniz tarağı satın alırken, hala kapalı olanları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kapalı bir deniz tarağı, iki kabuğun içindeki yumuşakçanın hala canlı olduğunu ve dolayısıyla ürünün iyi olduğunu gösterir. Ancak kabuğu kırılmış veya hasar görmüş veya donuk, grimsi ve çok canlı olmayan renkte olanlardan kaçınılmalıdır. Bunların tümü, bazı kusurların veya kötü özelliklerin olduğu bir ürünün işaretleri olabilir. Ayrıca boyutuna da dikkat edin: Bir deniz tarağının satışa sunulabilmesi için minimum çapının yaklaşık 10 cm olması gerekir ve daha büyük deniz tarağı seçmek çoğu zaman lezzet ve değer kazanmanın yanı sıra görüntü etkisi de elde etmenizi sağlar.  

 

Izgara Deniz Tarağı Malzemeleri 

 • 12 deniz tarağı
 • 8 adet orta boy patates
 • Bir tutam maydonoz
 • Sızma zeytinyağı
 • Limon suyu 

 

Patates Püresi ile Izgara Deniz Tarağı Yapılışı  

 • Kabuklu deniz tarklarını temizleyerek  hazırlamaya başlayın. Kabukları avucunuzun içinde tutarak fileto bıçağını iki kabuğun arasına sokun. Bıçağı kullanarak yumuşakçaları kabuğun düz kısmından ve ardından içbükey kısmından ayırın. Daha sonra atacağınız saçaklardan ve siyah kısımlardan  mercanları ayırın. 
 • Şimdi, kumu çıkarmak için yumuşakçaları soğuk su altında yıkayın ve ardından en az 15 dakika boyunca suda arınmalarını sağlayın. 
 • Daha sonra deniz taraklarının her iki tarafını da yapışmaz bir tavada 1-2 dakika kızartın: çok fazla kızartmamaya dikkat edin! 
 • Şimdi sebzelere geçiyoruz:. Patatesleri yıkayıp soyun, ardından yaklaşık yirmi dakika buharda pişirin. Haşlanan pataesleri pürüzsüz bir kıvama gelene kadar ezin. 
 • Bu noktada sızma zeytinyağı, limon suyu, doğranmış bir diş sarımsak, maydanoz, tuz ve karabiberi bir kasede karıştırın.  
 • Daha sonra tarakları alın ve tatlandırmaya yetecek kadar karışımı doğrudan tabağa dökün ve son olarak patates püresiyle süsleyin. 

Patates püresi ile ızgara deniz tarağı misafirlerinize servis edilmeye hazır! 

 

Lucca By The Sea Bodrum Balık Restoranı  

Lucca By The Sea, Bodrum’un eşsiz manzarasında deniz ürünlerinin en lezzetli hallerini sunan bir balık restoranıdır. Izgara deniz tarağı da Lucca By The Sea’nin menüsünde öne çıkan lezzetlerden biridir. Usta ellerin özenle hazırladığı deniz tarağı, tazeliği ve lezzetiyle damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. 

Lucca By The Sea’de deniz tarağını farklı soslar ve garnitürlerle deneyebilirsiniz. Beyaz şarap ve patates püresi ile pişirilen deniz tarağı, en çok tercih edilen lezzetlerden biridir. Dilerseniz limon ve tereyağlı sosuyla da deniz taraklarının lezzetinin keyfini çıkarabilirsiniz.  Lucca By The Sea’de deniz tarağının lezzetini Bodrum’un muhteşem manzarasıyla buluşturmak için siz de rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: