Lucca By The Sea’de pizzayı sevmeyen yok! İster yüksek, ister alçak, ister klasik, ister deniz mahsullü olsun, er ya da geç herkes pizzayı kendi yapma arzusunu duyar. Bodrum’da en iyi balık restoranı menüsüne ek olarak odun ateşinde pizza Lucca ‘da vazgeçilmezdir. Bugün size evde pizza hamuru yapmanın püf noktalarından bahsediyoruz! 

Yumuşak ve Hoş Kokulu Bir Pizza Hamuru Nasıl Elde Edilir? 

Ev yapımı pizza yaparken mükemmel bir hamur hazırlamak için tarifteki dozlara uymak yeterli değildir. Aynı zamanda ilk bakışta ikincil gibi görünse de hiç de öyle olmayan bazı detaylara da dikkat etmelisiniz. İşte yapmanız gerekenler: 

  • Öncelikle kullandığınız suya dikkat edin:  İçme suyu kullanmanızı öneriyoruz. 
  • İyotlu tuzu normal tuza tercih edin çünkü ikincisi mayalanmayı engeller. 
  • Yaş maya alın. ılık suda ufalayın ve bir çay kaşığı şeker ekleyin (mayalanmaya yardımcı olur). Yaklaşık 5 dakika dinlendirin (aktifleşmesi için) ve ardından su ve unu ekleyerek iyice karıştırın. 
  • Pizza karışımının homojen ve topaksız hale gelinceye kadar kuvvetli bir şekilde olması gerektiğini unutmayın. 

 

Doğru Mayalanma  

Evde pizza yapmak konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız, hazırlık aşamasındaki en önemli anlardan biri, hamurun kabarmaya bırakılmasıdır. Hamurunuz istenilen kıvama ulaştığında parçalara bölün. Ardından un serpilmiş bir tepsinin üzerine koyun ve üzerini örtün. Hava akımından uzak, sıcak bir yerde dinlenmeye bırakın. Fırının içine koyabilirsiniz ancak fırının kapalı ve yalnızca ışık açık olmasına dikkat edin. 
Mükemmel mayalamanın uzun ve sıcaklık değişimi olmadan gerçekleştiğini unutmayın: Minimum süre 3 saattir, ancak hamur ne kadar uzun süre dinlenirse, mayalanması ve kokulu hale gelmesi için o kadar fazla zaman gerekir. Genel bir kural olarak, hamurun hacmi ilk hacminin iki katına ulaştığında hamur yeterince kabarmış olacaktır. 

 

Pizza Hamuru Nasıl Açılır? 

Pizza Hamuru Yapmanın Püf Noktaları 

Evde pizza yapma konusunda kendilerini uzman olarak görenler çoğu zaman çok önemli bir aşamada hata yaparlar: Yumuşak ve hoş kokulu bir pizza elde etmek için hamurun asla oklava ile açılmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz.  Hamuru elinizle açmaktan korkmayın.

 

Ne tür Tepsi kullanılmalı? 

Pizza pişirmek için bir kabın diğeri kadar iyi olduğunu düşünmek doğaldır, ancak durum hiç de böyle değildir: Pizzanın en iyi şekilde pişirilmesi için özellikle alt kısmının çok fazla ısıya ihtiyacı vardır.  Ateşe dayanıklı çok kolay ve hızlı bir şekilde ısınan malzemelerden yapılmış fırın tepsilerini  tercih edin.  

Pizza Pişirmenin Püf  Noktası 

Pizzanın iyi pişmesi için çok fazla ısıya ihtiyacı vardır. ve bu ısı çoğunlukla alttan gelir. Pizzanızı fırına yerleştirmeden önce fırının iyice ısınmasını (en az 15 dakika) unutmayın. Pişirme yöntemleri kullandığınız fırına göre değişecektir. 

  • Statik fırınınız varsa sıcaklığı 250°ye ayarlayın ve pizzayı en alt rafa yerleştirin. 
  • Eğer fanlı fırınınız varsa (daha fazla ısı üretir), onu 220°ye ayarlayın ve pizzayı yarı yükseklikte yerleştirin. 

Isıyı yalnızca alttan ayarlamak iyi bir seçenektir : Fırınınızda bu mümkün değilse, pişirmenin ilk dakikalarında pizzayı ters bir tepsiyle kapatmanızı öneririz. Kenarları kahverengileşmeye başladığında pizzanız pişmiş olacaktır. Genellikle ev tipi fırınlarda bu süre 15 ila 25 dakika sürmektedir. Artık evde pizza yapmanın püf noktalarını anlattığımıza göre tek yapmanız gereken denemek! 

 

Pizza Çeşitleri Lucca By The Sea’de Bir Adım Uzağınızda! 

Artık evde pizza pişirmeye dair her şeyi biliyor olmanız, pizzanın tadını dışarıda da çıkaramayacağınız anlamına gelmiyor. Lucca By The Sea olarak  balık yemeklerinin yanı sıra, farklı pizza çeşitleri arasından seçim yapabileceğiniz davetkar bir mekanda sizi ağırlıyoruz. En klasikten en yaratıcı ve leziz olana kadar, hepsi yerel malzemelerle hazırlanıyor ve orjinal mozzarella ile titizlikle tatlandırılıyor.  

Bodrum’da tüm yıl boyunca her gün açığız! 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: