Rose şarap ne ile içilir? Kesinlikle beyaz et ve balık yemeklerine iyi uyum sağlayan çok yönlü bir şaraptır. Ancak sebze yemeyi sevenler için de mükemmeldir. Uzun yıllar boyunca rose şarap ikinci planda tutuldu. Çünkü kırmızı ve beyazın bir tür melezi olarak görülüyordu. Bu nedenle pek de dikkate değer değildi. Ancak bu doğru değil! Gerçekte pembe şaraplar çok yönlü, aperatif olarak veya yemek sırasında tatmak için yüksek kaliteli şaraplardır.  

Pembe şarap hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı okuyun. Lucca By The Sea’de en tanınmış ve tercih edilen kırmızı ve beyaz şaraplar gibi rose şarapların da sofralarda mükemmel bir şekilde söz sahibi olabileceğini keşfedin! 

Rose Şarap Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Pembe şarap her şeyden önce, çok hassas özelliklere sahiptir. Şarap konusunda daha az deneyimli olanların bile damak zevkini memnun etmeye hazırdır. Pembe şaraplar mükemmel tatların yaratılmasına yol açan ciddi ve titiz bir üretim sürecinin sonucudur. 

Bu şarabın, beyaz veya kırmızının “karıştırılmasından” elde edilen bir şarap olduğu hikayesine inanmayın! Yıllardır pek çok kişi bunu düşünmüştür. Ancak durum kesinlikle öyle değildir.  

Kırmızı üzümlerden başlayarak daha sonra beyaz olarak şaraplanan her türlü pembe şarap üretilir. Kabukların şıra ile maserasyon süresi, şarabın az çok yoğun pembe olabilen rengini belirler. Kısacası bitmiş şaraplar arasında karışım yok! Rose özel bir şaraplamadan gelir ve  hazır renk tonları sunar. 

Rose Şarap İle Ne Yenir

Şimdi bu şarabın yemeği gerçekten ne zaman zenginleştirebileceğine bakalım. O halde ilginç bir şeyden, yani bu şarabın pizzayla birleşiminden başlayalım: Mükemmel Lucca klasiği olarak tanımlanabilecek pizza yerken genellikle  klasik bir bira tercih edilir. Ancak pizza için en iyi alternatiflerinden birinin rose şarap olduğunu biliyor musunuz? İyi bir kadeh rose ile birlikte tadını çıkarabileceğiniz en iyi pizzalar, buffalo ricotta, mozzarella, porçini mantarı ve Grana Padano gibi malzemeler içeren pizzalardır. Pizza ile rose şarabını deneyin ve gerçekten muhteşem bir kombinasyon keşfedeceksiniz. 

Rose Şarap ve Balık

Peki ya roze şarap ve balık? Balık yemeklerinde çoğunluk doğrudan beyaz şaraplara odaklanmaya devam etse bile, kesinlikle uygulamaya konacak en klasik kombinasyondur.  Domatesli balık soslu ilk yemekler gibi balık bazlı bazı yemeklerin yanına çok yakışan rose fikrini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

Somon ve ton balığı gibi zaten oldukça yağlı balıkların yağını da azaltabilecek iyi asitli bir pembe şarap tercih edebilirsiniz. Izgara balık yemeye karar verirseniz rose şarap harikadır bir seçimdir. 

Pembe şarap her zaman çok taze ve hafif bir şarap olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle yaz barbekülerinin tüm yemekleri kombinasyonu için idealdir. Her türlü ızgara sebzeyle birlikte eşlik etmeyi kesinlikle dikkate almalısınız.  

Rose Şarap ve Et Yemekleri

Balık yerine et mi tercih ediyorsunuz? O halde rose şarapların ızgara beyaz etlerin yanında da çok iyi bir alternatif olduğunu bilmelisiniz. Masada dana eti, tavuk veya hindi gibi yemekler varken pembe şaraba yeşil ışık yakılır. Taze ve yarı olgun peynirler bile bazı pembe şaraplarla ilginç bir kombinasyon sunar. Bu durumda, özellikleri sofraya getirmeyi seçtiğiniz peynirlerin özelliklerini aşmayan hassas bir şarap seçmelisiniz..  

Rose şarap, Lucca By The Sea’de yaz aylarında çok tercih edilmektedir. O halde siz de hem aperitifinize eşlik etmesi hem de öğle veya akşam yemeğinizi süslemesi için Lucca’da kendinize güzel bir bardak pembe şarap ısmarlamayın! Bazen sürprizlerle dolu yeni bir dünyayı keşfetmek çok fazla zaman almaz! 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: