Beyaz şarap ve balık arasındaki uyumu keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Balık ve şarabı eşleştirmek ciddi bir konudur. Lucca By The Sea ‘de yemeğinizin başından sonuna kadar keyif alabilmek için balık seçiminize göre şarap önerilerinde bulunuyoruz. Peki evde beyaz şarap ile balık uyumlamasını nasıl yapacaksınız? Bu konuda bilmenizi gereken bazı kurallar ve öneriler var! 

Neden Beyaz Şarap ile Balık? 

Beyaz şarap ile balık iyi bir ikilidir, bunun birkaç nedeni vardır. Hafif ve taze profili, balıkların narin lezzetlerini, onları örtmeden vurgulayabilmektedir. Ayrıca asitliği balığın yağlarını mükemmel bir şekilde dengeleyerek uyumlu bir denge oluşturur. Balık ile şarabın ayrı ayrı tüketildiğinde verdiği hissi yüceltir.  

 

Kırmızı Şarap Balıkla Eşleştirilebilir mi? 

Beyaz Şarap ve Balık 

Geleneksel olarak kırmızı şarabın balıkla birlikte tüketilmeyeceği düşünülürdü, ancak kurallar değişiyor. Bugün tek eşleşmenin beyaz şarap olduğu fikrini ortadan kaldırmıyoruz. Şarap seçimi balığın organoleptik özelliklerine, işlenme ve pişirme tekniklerine göre değişmektedir. 

Balık ve şarabı eşleştirirken oynanması gereken oyun uyum oyunudur. Bu nedenle balık ve kırmızı şarap arasındaki birliktelik, hafif ve düşük alkollü bir şarabın , zengin ve dolgun tada sahip bir balıkla birleştirilmesiyle kesinlikle devam eder. Ton balığı veya somon gibi daha dayanıklı balıklar, iyi bir açık kırmızı veya Pinot Noir ile mükemmel bir şekilde eşleşebilir.
 

Lucca By The Sea’de Beyaz Şarap ve Balık Eşleştirme Kuralları 

Balığın yanına şarap seçerken yemeğin ve tabii ki şarabın özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.
Balık yağlı veya hafif tatlı ise; bu durumda şarabın asitlik, köpürme ve/veya tanen ile tepki vermesi gerekir. Balığın hazırlanması asidik, acı veya keskin notalara eğilimliyse şarabın yumuşak olması gerekir.

Eğer balık aromatik ve baharatlı hislere yol açıyorsa veya yemek özellikle yapılandırılmışsa; bu durumda şarabın yoğun ve/veya kalıcı olması, eskimiş ve/veya karmaşık olması, alkollü ve/veya dolgun gövdeli olması gerekir.
 

Beyaz Şarap ile Balık: Beyaz Şarap Seçimi İçin 7 İpucu

Beyaz Şarap ve Balık 

1- Balığın türüne dikkat edin

Her balık türünün kendine has özellikleri vardır. Açık olmak gerekirse: levrek, somonun yanında bulunan şaraptan farklı bir şaraba ihtiyaç duyar.
Balık türlerini ve özelliklerini anlamak için bazı örnekler:
Uskumru , Akdeniz, Atlantik, Britanya Adaları, Kanarya Adaları’nda yaygın olarak bulunan lüfer grubuna aittir. Et pembedir ve iyi yağ içeriğine sahiptir.
Somon, Kuzey’in soğuk denizlerinin (İskoçya, Norveç, Kanada) tipik bir örneğidir ; Atlantik, Kraliyet, Kırmızı ve Gümüş somon gibi farklı çeşitleri vardır; Farklı pişirme tekniklerine uygundur, lezzetlidir ve iyi bir yağ içeriğine sahiptir.  

Yılan balığı Akdeniz , Baltık ve Atlantik Denizlerinde yaygındır, eti oldukça yağlı, sert ve birçok kemiklidir. Kılıçbalığı hem ılıman hem de tropik bölgelerde yaşayan bir türdür; eti sıkı, orta yağlı, pembe renklidir.

2- Yemeklerin pişirme yöntemine göre balık için şarap seçin 

Balık, nasıl pişirildiğine bağlı olarak lezzetini büyük ölçüde değiştirir.
Örneğin ızgara balık , kızarmış balık veya crudité ile karşılaştırıldığında farklı özellikler geliştirir. Bu nedenle tam gövdeli ve kompleks beyaz şaraplar, aromatik veya roze şaraplarla iyi uyum sağlar.  

Haşlanmış veya buharda pişirilmiş balıklarla, kuru, taze, lezzetli, çok yapısal olmayan şaraplar, hatta yemeğe mayonez gibi yağlı soslar eşlik ediyorsa taze veya canlı şaraplar servis edebilirsiniz:  Çorba veya balık suyu için kokulu bir şarap veya domates de kullanılıyorsa yumuşak bir pembe şarap  öneriyoruz.   Kızartılmış balık daha yağlı olacaktır. Bu nedenle asidik ve/veya efervesan bir şaraba ihtiyacınız vardır. Tereyağında kaplanmış ve kızartılmış beyaz etli balıklar, iyi asitli ve orta hafif kuru, genç beyaz balıkları tercih eder. 

3- Yemeklerle ilgili sosları veya çeşnileri düşünün 

Balığa eşlik eden soslar veya çeşniler de bir diğer temel husustur. Bu çeşniler yemeğin lezzetini tamamlayabilir, hatta dönüştürebilir. Örneğin, bir tereyağı sosu, egzotik zencefil-misket limonu sosundan farklı bir şarap gerektirecektir. Bu nedenle, varsa sosları da dikkate alarak akıllıca birleştirmek önemlidir.

4- Genel olarak menüyü düşünün

Menüyü bir bütün olarak düşünmeyi asla unutmayın. Balık yemeğinizin yalnızca bir parçasıysa, seçtiğiniz şarabın servis edilen diğer yemeklerle de uyumlu olduğundan emin olun.
Başlangıçtan ana yemeğe eşlik eden bir şarap istiyorsanız işte size değerli bir ipucu: Şampanyadan Prosecco’ya kadar baloncuklar çok çeşitli yemeklerle mükemmel uyum sağlar.
 

5- Asiditesi doğru olan bir şarap seçin 

Özellikle yağlı balık hazırlıyorsanız şarabın asitliği fark yaratabilir. Aslında yılan balığı gibi yağlı balıklar, balığın zengin, yağlı tadını dengelemek için iyi asitli bir şarap gerektirir. Tersine, alabalık gibi daha hafif balıklar için daha düşük asitli bir şarap mükemmel bir seçim olabilir. 

6- Seçtiğiniz şarapla denemeler yapmaktan korkmayın 

Bu makalede genel kuralları bulacaksınız ancak şarap ve balığı eşleştirmek harika bir mutfak macerası olabilir. Hangi balık ve şarap kombinasyonunun damak tadınıza en uygun olduğunu keşfetmek için farklı kombinasyonlar deneyin. 

7- Şüpheniz varsa bir uzmandan tavsiye isteyin 

Balık ile hangi şarabı seçeceğiniz konusunda kararsızsanız, sizi Lucca By The Sea’ye bekliyoruz.  Çünkü, mutfak eşleştirme sanatı konusunda uzmanız. Size eşleştirmelerinizi ve gastronomi deneyiminizi geliştirmek için gerçekten bilinçli tavsiyeler sunabiliriz.  

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: