Temmuz ayında balık yoğunluğunun bulunduğu yaz aylarındandır. Temmuz ayı, yenilebilecek balıklar hususunda Haziran ayına göre daha avantajlıdır. Belirttiğimiz ay içerisinde daha yağlı ve buna bağlı olarak daha lezzetli balıklara ulaşabilmek daha kolaydır. Balık tutulan bölgeye göre Temmuz ayında tutulabilecek balıklar çeşitlendirilebilmektedir. Genel anlamda ülkemizin dört bir yanından her türde balık çıkabilmekte ve rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Temmuz’da Hangi Balık Yenir?

Sardalya, tekir ve lahos Temmuz ayı içerisinde özellikle tüketmeniz gereken balıklar arasındadır. Bu balıklar, Temmuz ayında maksimum seviyede yağ oranına ulaşmaktadır. Balıklarda yağlanma döneminin ardından lezzetlenme yaşanmaktadır. Bu saydığımız balıklar da Temmuz ayı içerisinde yenilmelidir. Diğer aylarda da bu tür balıklara ulaşabilmek mümkündür. Ancak Temmuz dışında kalan aylarda bu aydaki lezzete ulaşabilmek oldukça zordur.

Balık

Temmuz ayında yenilebilecek balık türleri yukarıda belirttiğimiz türlerle de sınırlı değildir. Bu ay içerisinde çok farklı balıkları tüketebilmek mümkündür. Birbirinden lezzetli olan bu balıklar ise; istavrit, lüfer, uskumru, barbun, çipura, kalkan ve kılıç balıklarıdır. Sayılan bu türler, Temmuz ayı içerisinde yüksek yağ düzeyinin altında kalsalar da oldukça lezzetlidirler. Kısacası bu balıklar da gönül rahatlığıyla alınmakta ve tüketilmektedir.

Temmuz’da hangi balık yenir sorusunun cevabı yukarıda belirttiğimiz balık türleridir. Bu balıklardan herhangi birini Temmuz ayı içerisinde tüketmeniz, sizleri pişman etmeyecektir. Sonuç olarak güvenilir bir balıkçıdan bu balıkları temin etmeniz ve tüketmeniz önerilmektedir.

 

 

İlginizi çekebilecek tarifler: