Sashimi, Japon mutfağının tanınmış rafine yemeklerinden biridir. Lucca By The Sea menüsünde yer alan başlangıçlar arasındadır. Çiğ olarak, lezzetli soslarla birlikte sunulur. Sashimi nedir? Nasıl Hazırlanır? Sashimi ve suşi ile arasındaki farklar nelerdir? Tüm bu sorunların yanıtını bu yazımızda okuyabilirsiniz. 

 

Sashimi Nedir?  

Sashimi, taze balık, kabuklu deniz ürünleri veya çok ince dilimler halinde kesilmiş etlerden oluşan tipik bir Japon yemeğidir. Deniz yosunu veya baharat eklenmeden çoğunlukla çiğ balık kullanılır.  Sashimi tüketirken ve hazırlarken her zaman iki unsura dikkat etmelisiniz. Kullanılan hammadde taze olmalı, ayrıca balıklar 1 cm kalınlığında birbirine çok benzer dilimler halinde kesilmelidir. Ancak et söz konusu olduğunda dilimlerin kalınlığının 5 ila 8 milimetre arasında olması gerekir. 

 

En Çok Kullanılan Balıklar Nelerdir ve Nasıl Hazırlanır? 

Sashimi esas olarak ton balığı ve somonla hazırlanır. Ayrıca ahtapot, karides , kalamar, uskumru , yaylı balık, kirpi balığı, morina, kılıç balığı, deniz tarağı ve deniz kestanesini ile de hazırlanabilir. Sashimi aynı zamanda soya türevi olan yuba, yani tofu, sığır eti veya kızarmış tavukla da hazırlanabilir. 

Saşimi çiğ olarak hazırlandığı için kullandığınız balığın hazırlık aşamasını bilmek önemlidir. Servis edilmeden önce sadece ahtapot ve karidesler beyazlatılır. Balıklar çok keskin bir bıçakla kesilmeli, baş, yüzgeçler, kuyruk ve deri çıkarılmalıdır. Yağlı ve koyu kısımlar ve kemikler de temizlenmeli ve daha sonra dilimler halinde kesilecek bir balık filetosu elde edilene kadar kullanılmalıdır. 

 

Sashimi Yanında Ne Servis Edilir? 

Sashimi genellikle mirin, bir tür yemeklik sake, pirinç sirkesi, kurutulmuş ton balığı gevreği ve deniz yosunu ile yapılan soya sosu veya ponzu sosuyla servis edilir. Ayrıca, güçlü bir Japon yaban turpu çeşidi veya zencefil ile yapılan baharatlı yeşil bir macun olan wasabi de eşlik eder. Bu sos ve wasabi balıkta mevcut olabilecek bakterileri yok etmeye ve ısırıklarla yemek arasında ağzı temizlemeye de hizmet eder. Lucca By The Sea’de sashimi genellikle Japonya’da yaygın olarak kullanılan beyaz bir kök olan daikon’un ince dilimleri üzerinde servis edilir veya özel bir aromatik bitki olan perilla ile süslenir. 

  

Sashimi ve Suşi Arasındaki Fark 

Öncelikle bunların tamamen farklı bir hazırlığa sahip yemekler olduğunu bilmek önemlidir. Saşimi sadece balıktan yapılırken suşi balık, et veya sebzelerle birleştirilebilen pirinçten yapılır. Diğer farklılıklar: 

  • Suşi her zaman çiğ değildir, pirinç gibi pişmiş malzemelerle de hazırlanmaktadır. 
  • Saşimi daha besleyicidir. Çiğ balık olduğu için faydalı özelliklerini bozulmadan korur. 
  • Suşi sashimi’den daha kalorilidir. Çünkü tek başına da tüketilebilen sashimi’den farklı olarak daha fazla yiyecekten oluşur ve birçok sosla servis edilir. 
  • Bir diğer fark ise fiyattır. Saşimi tamamen taze balıktan yapıldığı için daha pahalı. Ancak suşide balık minimum düzeyde kullanılır ve bu da nihai maliyeti önemli ölçüde azaltır. 

Lucca By The Sea Japon Yemekleri  

Lucca By The Sea, Japon mutfağını severler lezzetli sunumlara sahiptir. Saşimi özenle hazırlanmış soya sosu ve taze wasabi ile sunulur, böylece misafirler en otantik Japon lezzetini deneyimler. 

Saşimi, lezzet arayanlar için unutulmaz bir deneyim sunar ve Lucca By The Sea, bu deneyimi unutulmaz kılmak için en iyi adreslerden biridir. Taze ve lezzetli deniz ürünlerini sevenler için bu özel yemeği tatmak, Japon mutfağının zengin dünyasına bir yolculuk yapmak anlamına gelir. 

Lucca By The Sea’de sashimi lezzetini keşfetmek için bizimle iletişime geçin. 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer tarifler: