Balık filetosu çıkarmak karmaşık bir işlem gibi görünebilir, ancak nasıl yapılacağını anladığınızda gerçekten çok basit! Bugün size balık filetosunun nasıl gerçekten kolay ve hızlı bir şekilde yapılacağını açıklamaya karar verdik! Şimdi en sevdiğiniz taze balığı alın ve bizimle hızlı ve kolay bir şekilde Balık Filetosu Nasıl Yapılır’ı keşfedin!  

Balık Filetosu Çıkarma Sanatı 

Filetolama profesyonellik gerektiren bir sanattır. Çünkü yanlış yapılırsa etin estetiğini bozabilir. Fileto olarak sunulabilen balıklar  çipura, levrek vsomon balığıdır . 

Balık Temizleme 

Fileto çıkarma işlemine geçmeden önce balığın bağırsakları temizlenmeli ve pulları ayıklanmalıdır. Bunun için: 

  • Kesin bir bıçakla karın kısmını kesin.  Daha sonra bağırsakları çıkarın. Safra sıvısının sızması filetoyu acı hale getirebileceği için onları kırmamaya çalışın. 
  • Bu yapıldıktan sonra yüzgeçleri çıkarın ve soyma işlemine geçin. 
  • Keskin bir bıçak kullanarak pulların tersi yönünde, yani kuyruktan kafaya doğru kazıyın.  
  • Son olarak balıkları akan su altında temizleyin. 

Balık Filetosu Çıkarma 

Bu noktada kendinizi hassas bir şekilde ve iyi bilenmiş bir bıçakla kendinizi donatın. Ardından balığı tezgahın üzerine  paralel olacak şekilde yerleştirin. Üç kesi yaparak ilerliyoruz : İlki, bıçağı balığın solungaçlarının altına sokup göğüs omurgasına kadar kesiyoruz. İkinci kesi yataydır, baştan kuyruğa kadar. Etin parçalanmaması için bıçağı kemiğe mümkün olduğunca yakın tutun. Estetik olmayan oyuklara sahip filetolar olmaması için  kesimi doğrusal bir şekilde yapın. Üçüncü kesim küçüktür ve merkezi kemiğe diktir. Bu noktada balığı çevirdikten sonra diğer tarafını da filetolamaya devam edin. Deri, tüm eti bir arada tuttuğu için ancak tüm işlemin sonunda çıkarılabilir. Mevcut olan son kılçıklar ise özel cımbızla çıkarılabilir. 

Tavsiye 

Filetolanmış balıklar fileto veya biftek olarak ikiye ayrılabilir. Bunlar direkt pişirilebilir veya lezzetli balık ezmesi yapmak için kullanılabilir Balığın çiğ olarak tüketilebilmesi için öncelikle şok soğutulması gerekmektedir. Muhafaza açısından filetolar buzdolabına konursa 24 saat, dondurulursa 6 ay sonra tüketilebilir. Balık artıkları atılmamalıdır çünkü mükemmel balık suyu hazırlamak için kullanılabilirler. 

Lucca By The Sea ve Balık Fileto

Lucca By The Sea’nin menüsünde çeşitli balık fileto seçenekleri bulunmaktadır. Her damak zevkine hitap eden bu çeşitlilik, restoranı benzersiz kılar. Lucca By The Sea, geleneksel Türk deniz ürünleri hazırlama yöntemleriyle modern ve yenilikçi yaklaşımları başarıyla birleştirir. Lezzetli bir balık fileto için sizi bekliyoruz! 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: