Fırında ton balığı, mutfakta iyi bir izlenim bırakmanız için mükemmel bir seçimdir. Romantik bir akşam yemeği veya parti menüsü için tarif arıyorsanız hazırlaması kolay ve Lucca By The Sea tadında bu tarifi denemelisiniz.

Fırında Ton Balığı Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu yemeğin karmaşıklığının tek unsuru sıcaklıktır. Bir mutfak prob termometresi kullanmak kesinlikle önemlidir. Termometreniz varsa sıra eşit büyüklükte donmuş ton balığı dilimleri almakta. Her biri 200 gram olan ton balığı dilimleri yeterlidir.

Neden taze ton balığı yerine dondurulmuş ton balığı satın almalısınız?

Çok özel bir nedenden dolayı. Bu balık türünün eti 45-50 dereceden fazla pişmemelidir, aksi takdirde çok sert olur ve  yenmez. Pişirme sırasında herhangi bir anisakis larvasını (balık etinde bulunabilecek) öldürmek için 60 °C’de 15 dakika pişirmeye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Ancak taze ton balığı aldığınızda pişirerek sert ve güvenli hale getirebilirsiniz.

Tam olarak -20 °C’ye en az 24 saat veya -35 °C’ye en az 15 saat getirerek aynı işlemi  soğuktarak da yapabilirsiniz. Bu nedenle , taze ton balığı satın alırsanız, gıda açısından güvenli olması için mutlaka dondurmanız veya yüksek hızda soğutmanız gerekir. Şok soğutucunuz yoksa, ev tipi bir dondurucuda -20 °C’ye getirmek, buzu çözüldükten sonra su kaybına neden olacak iri buz kristalleriyle dolu et elde etmek anlamına gelir. Bu noktada, yakalandıktan birkaç dakika sonra doğrudan balıkçı teknesinde endüstriyel olarak dondurulmuş bir ürün satın almak çok daha iyidir. Etin kalitesi çok daha iyi olacaktır.

Malzemeler

 • 1 ton balığı dilimi (200 gr)
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
 • Sızma zeytinyağı
 • 1/2  şarap

Fırında Ton Balığı Yapılışı

 1.  2 diş sarımsağı fırına girebilecek bir kapta (tercihen alüminyum) zeytinyağında kızartın.
 2. Ton balıklı bifteği sote tavasında haşlayın. Not: sadece 4 büyük kenarda, uçlarda değil (aksi takdirde keseceğiniz ilk dilimler fazla pişer ve lifli olur).
 3. Soğuk şarabı tencereye dökün (sıcaklığı düşürmek ve ton balığının pişmesini durdurmak için).
 4. Termometre probunu tam olarak ton balığı diliminin ortasına yerleştirin. Ardından önceden ısıtılmış 140-150°C fırında pişirin.
 5. Termometre çekirdekte 40°C’yi okur okumaz tencereyi fırından çıkarın ve ton balığını bir tabağa aktarın (bu arada merkezdeki sıcaklığın 42°C’ye yükselmeye devam ettiğini göreceksiniz).
 6. Pişirme sıvısının olduğu tencereyi ocağa aktarın, son anlarda kıyılmış maydanozu ekleyerek kalan şarabın buharlaşmasını sağlayın.
 7. Ton balıklı bifteği yaklaşık bir cm kalınlığında dilimler halinde kesin, servis yapın ve tencerenin pişirme sıvısından bol miktarda kaşıkla serpin.

Not

Ton balığı eti söz konusu olduğunda , fazla pişirmekten kaçınmak zorunludur . Pişirmeyi daha iyi kontrol etmenizi sağladığı için alüminyum bir tencere kullanılması tercih edilir . Ocağı kapatır kapatmaz çok çabuk soğur. Alüminyum tencereniz yoksa, tabanı çok kalın olan paslanmaz çelik tencerelerden kaçının. Gerçekten sadece bunlara sahipseniz, ton balığının 4 tarafı da kızardığında, fırına koymadan önce, tabanın pişmesini durdurmak için geçici olarak bir tabağa aktarın.

Fırın sıcaklığı bifteğin ortasındaki pembemsi kısmın boyutunu belirleyecektir. Fırın sıcaklığı ne kadar düşük olursa, merkezdeki pembemsi alan o kadar büyük olacaktır. 150°C yemeğin hazırlanma süresini (ilk kızarma ile fırında pişirme arasında) bir saat içinde tutmak için ideal bir zamandır.  Ancak farklı bir sonuç elde etmek istiyorsanız fırın sıcaklığını düşürebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer tarifler: