Bodrum muhteşem deniz manzarası ve tarihi dokusuyla ünlü bir tatil yeridir.  Ancak Bodrum’un gastronomik deneyimi de göz ardı edilmemelidir. Bodrum’da tatil yapanlar için deniz ürünlerinin tadını çıkarmak neredeyse bir zorunluluktur. Lucca By The Sea, Bodrum en iyi balık restoranları arasında popüler bir yere sahiptir. Mevsiminde zengin balıkları, lezzetli mezeleri, damaklarda muhteşem bir tat bırakan şarap seçenekleri ile zengin bir menü sunmaktadır. Güzel bir Bodrum yaz akşamında ızgara balık yemek istiyorsanız Lucca By The Sea’de yerinizi ayırtabilirsiniz 

Bodrum’da En iyi Izgara Balık Nerede Yenir? 

Bodrum’da en iyi ızgara balık nerede yenir sorusuna cevap kesinlikle bir lezzet yolculuğuna çıkacağınız Lucca By The Sea’dir. Burada, taze deniz ürünleri en iyi şekilde hazırlanır ve ızgara balık özel bir zanaat haline gelir. Peki en iyi ızgara balık neden Lucca By The Sea’de yenir? Cevabı bu yazımızda! 

Lucca By The Sea’de Izgara Balık Pişirmenin Püf Noktaları  

Izgara balık, harika sohbetler eşliğinde yenen akşam yemeklerini hatırlatan, yoğun aromalar yayan, yemeğe güçlü bir tat ve kıvam veren bir pişirme türüdür. Dolayısıyla Lucca şeflerinin en çok sevdiği pişirme yöntemleri arasında yer alıyor. Izgara balık, pişirme öncesinde genellikle bir hazırlık gerektirir.  

Mükemmel Izgara Balık Için Ipuçları 

Balığı ızgarada pişirmek, balık pişirmenin en eski yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle ısı temas yoluyla iletilmektedir. Izgara veya barbekü kullanıldığında, yiyecek közden veya odundan birkaç santimetre uzağa yerleştirilir ve ısı kaynağıyla doğrudan temas etmeden pişirilir. Alternatif olarak yüksek ateşe yerleştirilen ve doğrudan temas ederek yiyeceğe yapışarak pişen yöntemi de kullanabilirsiniz. Her iki durumda da, pişirme işlemine başlamadan önce balığın lezzetlendirilmesi, üzerine fırçayla yağ ve baharatlar serpilmesi lezzet açısından önemlidir. Ancak baharatları belirli bir miktarda eklemeniz gerekir. Ayrıca balığın kurumasını önlemek için tuzu balıklar piştikten sonra eklenmesi tavsiye edilir.  

Kömür mü Odun mu Kullanılmalı? 

Izgara balık pişirirken yakıt seçimi önemlidir. Çünkü közlerin aromaları balığın tadına bakarken hissedilebilir. Kokulu odun kullanıldığında özel ve karakteristik bir tat verebilir. Ahşabın köz haline gelmesi yaklaşık bir saat sürer. En iyi pişirme için, yaklaşık 5 santimetre yüksekliğinde ve ızgaradan biraz daha geniş bir köz tabakası elde etmeye çalışmak en iyisidir. Asma veya ardıçdan elde edilen odunlar, hoş kokulu bir duman elde etmek için idealdir, ancak zararlı maddeler salabilen reçineli ahşap kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. 

Çıtır Kabuklu Bir Balık için Püf Nokta 

Izgara balık pişiriminde diğer önemli noktalardan biri de balığın her iki yüzünü de kızartmaktır. Balık etinin kıvamını ve yumuşaklığını korumak için, gerçek pişirme işlemine geçmeden önce her iki tarafını da hızla kızartıyoruz; Böylece kendi suyunun kaçmasını önleyerek ve iç kısmın yumuşak ve lezzet bakımından zengin kalmasını sağlayan bir yüzey tabakası oluşturuyoruz. Pişirme süreleri balığa ve istediğiniz pişmişlik derecesine göre değişir. Genel olarak homojen bir pişirme elde etmek için balığı közden uzak tutmanız ve ara sıra çevirerek yavaşça ızgaraya bırakmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Böylece balığın dış yüzeyinin çıtır bir kabuğa sahip olmasını ve içinin az pişmiş olmasını sağlarsınız. 

 Sizi deniz, lezzet ve manzaranın bir araya getirdiği unutulmaz bir deneyime davet ediyoruz. 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: