Bodrum mutfağı haliyle Ege mutfağından çeşitli lezzetlere sahiptir. Bir kıyı kasabası olması nedeniyle ve doğal olarak zeytinin, zeytinyağının, turunçgillerin bölgesinde olmasından dolayı, deniz ürünlerine, turunç ürünlerine ve otlara oldukça hakim bir mutfağı vardır. Peki Bodrum’un kendine has mutfağını nerede bulabilirsin? Genelde ufak lokantalar, butik oteller, mutfağını Bodrum’un seçkin lezzetlerine açan restoran ve deluxe otellerde bu lezzetleri bulabilirsiniz. Bodrum’un kendine has lezzetlerini özetlemek gerekirse; Kabak Çi̇çeği̇ Dolması, Zeytinyağlı Bamya, Taze Börülce Yemeği̇, Keşkek, Turp Otu Salatasi, Hardal Otu Salatası, Aci Ot Kavurması, Kabak Çi̇çeği̇ Kızartması (meze), Gemi̇ci̇ Mezesi̇, Deni̇z Börülcesi̇ menülerde gördüğümüz belli başlı Bodrum Mutfağının lezzetleridir. Ayrıca Bitez Dondurmasını duymayanda sanırım kalmamıştır.

Bodrum Mutfağı

Ülkemizin tatil cenneti Bodrum, masmavi denizi, muhteşem doğası, tarihi ve eğlence hayatı ile tatilcilerin unutulmaz anlar yaşadığı noktalardan biridir. Tatilcilere sunduğu eğlence imkânlarının yanında, zengin mutfağı ile de yaz boyunca tatilcilere eşsiz yemekleri deneme imkânı veriyor. Akdeniz ve Rum mutfağının harmanlandığı yemeklerden oluşan Bodrum mutfağının kendine has yemekleri de azımsanmayacak kadar fazladır. Deniz kenarında bulunan Bodrum’da deniz ürünlerinin ayrı bir yeri vardır ve pişirme şekli ile de fark yaratır. Aynı zamanda Ege bölgesine has yabani otlarla yapılan mezeler de Bodrum lezzetlerinin arasında yer alır.

Hafif ve lezzetli yemekleri ile dikkat çeken Bodrum mutfağında başka yörelerde de yapılan bilinen yemeklerin dışında sadece Bodrum’da tadabileceğiniz yemekler de yer alır. Bodrum’da denenmesi gereken yemekler arasında; çökertme kebabı, kabak çiçeği dolması, ekşili palamut, ahtapot çorbası ve kaya koruğu salatası gibi lezzetler gelir.

Bodrum Yöresel Yemekleri

Kabak Çiçeği Dolması

Muğla ve çevresinde en çok tüketilen dolmalardan biridir kabak çiçeği dolması. Kabak yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı Bodrum’da, kabak çiçeği dolması da Bodrum mutfaklarında sıklıkla yerini alır. Daha çok hafif lezzetleri tercih eden bodrum halkı, sabahın erken saatlerinde açan kabak çiçeklerini özenle toplar. Oldukça narin olan çiçekler Bodrum yerlilerinin maharetli ellerinde doldurulur.

Genelde zeytinyağlı yapılan kabak çiçeği dolması, Ege Bölgesinin birçok ilinde farklı şekillerde yapılsa da iç harcının ana malzemeleri genel olarak pirinç ve dereotudur. Etsiz dolma yemek diyenler etli iç harç ile de yapabilir. Bodrum’da akşam yemeği sofralarından eksik olmayan kabak çiçeği dolması, aynı zamanda şehirde birçok restoranda da bulunabilir. Yapımı özen isteyen bu lezzetli yemeği mutlaka Bodrumlu bir ustanın ellerinden yemelisiniz.

Ekşili Palamut

Bodrum denize kıyısı olan bir yerleşim yeridir. Bu da hem deniz turizmin gelişmesine hem de deniz ürünleri tüketiminin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ülkemizde deniz denilince akla gelen ilk noktalardan biri olan Bodrum mutfağında günlük taze taze tutulmuş deniz ürünlerinin yeri çok başkadır. Farklı farklı deniz ürünlerinin kullanıldığı klasik balıkların farklı şekillerde farklı soslarla pişirildiği Bodrum mutfağı, balık sevenleri cezbeden yemeklerle dolu!

Ekşili palamut, Bodrum mutfağın farklı lezzetlerinden biridir. Klasik ızgara ya da kızarmış balık yemek istemeyenler, balığın içerisinde farklı bir lezzet arayanların çok beğeneceği Ekşili palamut, özel bir sosla hazırlanıyor. İçerisinde domates, sarımsak, salça ve maydanoz gibi lezzetlerin bulunduğu sos, balığı bambaşka bir hale sokuyor. Bodrum sahillerinde, eşsiz deniz manzarasına karşı birçok restoranda bulabileceğiniz Ekşili palamut, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biridir.

Bodrum Mutfağı Kefal Dolması

Deniz ürünleri bakımından oldukça zengin olan Bodrum mutfağının lezzetli yemeklerinden biri de kefal dolmasıdır. Sadece Muğla yöresinde yapılan yemek, deniz mahsullerinden yapılan lezzetler arasında en sevilenlerden biridir. Bodrum’da her damak zevkine hitap edecek şekilde yapılan kefal dolması, hem doyurucu hem de hafif olması ile dikkat çekiyor.

Muğla’ya gidenlerin mutlaka tatması gereken lezzet, kefalin içerisinin pirinçli iç harcı ile doldurulması ile hazırlanıyor. İçerisinde, pirinç, soğan, nane, dereotu, maydanoz ve çeşitli baharatlar bulunan kefal dolması, farklı bir lezzet arayanlar için oldukça ideal. Pirincin doyuruculuğu ne balığın sağlığa faydaları birleştiğinde ortaya her açıdan harika bir yemek çıkıyor. Bölgedeki birçok restoranda bulabileceğiniz kefal dolmasını Bodrum’da birçok restoranda bulabilirsiniz.

Bodrum Mutfağı Keşkek

Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hemen her köşesinde yapılan bir yemek olan keşkek, Bodrum yöresel yemekleri arasında yerini almaktadır. Düğünlerin, bayramların, özel günlerin vazgeçilmez yemeği olan Keşkek tüm Türkiye’nin geleneksel yemekleri listesinde ilk sıralarda yer alır. Her yörede farklı şekillerde yapılsa da ne şekilde yapılırsa yapılsın, hemen hemen herkesin damak zevkine uyuyor.

Ana malzemesi buğday olan keşkek, bodrum usulü yapıldığında daha bir lezzetli oluyor. Genellikle oğlak eti veya tavuk eti ile yapılan Bodrum usulü keşkek, üzerine zeytinyağlı sos ilave edilerek servis ediliyor. Böylece lezzeti iki kat artıyor. Hem lezzeti damaklardan uzun süre gitmeyen hem de oldukça doyurucu olan Bodrum usulü keşkeği mutlaka denemelisiniz.

Bodrum Mutfağı Çökertme Kebabı (Bodrum Kebabı)

Ülkemizin her şehrinde neredeyse her kebapçıda bulunan bir lezzet olan çökertme kebabının, Muğla’nın yöresel yemekleri arasında olduğu bilinse de aslen Bodrum’a ait bir yemektir. Hatta diğer adı da Bodrum kebabıdır. Bodrum mutfağında kebap çeşitleri arasında ilk sırada yer alan çökertme kebabı, kebap çeşitleri doğu bölgesinde iyi yapılır algısını tamamen yıkmaktadır.

Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği çökertme kebabı, Bodrum’da genellikle özel günlerin vazgeçilmez yemeğidir. İncecik patates kızartması üzerine sarımsaklı yoğurt ve onun üzerine de tereyağı ve salça ile sosla kapsanmış dana etleri eklenir. Dana eti sevmeyenler için tavuklusu da yapılır. Bodrum’da kebap denilince akla ilk gelen isim olan çökertme kebabını denemeden Bodrum’dan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: