Balıkla eşleştirilecek en iyi şarapların hangileri olduğunu biliyor musunuz? Balık ve şarap seçiminde başarılı bir eşleşme yapmak kolay değildir. Ayrıca her zaman aynı şarabı tercih etmek sıkıcı olabilir. Bodrum Lucca By The Sea farklı balık türlerinin lezzetini zenginleştiren, geniş bir yelpazede kaliteli şaraplar sunmaktadır. İşte balık ve şarap arasındaki masalsı şarap eşleşmeleri için mükemmel önerilerimiz.  

Mükemmel Balık ve Şarap Eşleşmesi İçin Tavsiyeler   

Yemeklerle hangi şarabın eşleşeceğini dikkatlice seçmek, tatların beğenisini önemli ölçüde artırır. Ayrıca yiyecekleri şarapla uyumlu bir şekilde birleştirmek, tatları dengeleyerek, size duyusal deneyim katar.  

Peki balıkla eşleştirmek için doğru şarap nasıl seçilir?  

Hem balığın türüne hem de pişirme yöntemine, eşlik eden soslara ve elbette kişisel zevklere göre seçilir. Ayrıca bölgesel eşleştirmeler bile damağa çok hoş sürprizler yaşatabilir! Genel olarak beyaz şarap hafif, yağsız balıklarla iyi uyum sağlar. Yapılı ve sağlam bir balık, açık kırmızı şaraplara da dayanabilir. Şarapların asitliği ve tazeliği balığın lezzetini dengelerken, yüksek tanenli şaraplar balığın hassas nüanslarını kapatabilir.   

Tatlı Su Balıklarıyla Eşleşen Şaraplar   

İster nehir ister göl olsun, tatlı su balıkları için en iyi eşleşme orta gövdeli beyaz şaraptır. Spesifik olarak, bazı örnekler vermek gerekirse, nötr tada sahip alabalık gibi bir balık iyi bir kırmızı şarap ile iyi dengelenir. Yumuşak ve tatlı et ile karakterize edilen levrek, balık ve şarap eşleştirmesinde çok yönlü ve tartışmasız bir lider olan Vermentino gibi beyaz şarapların yanı sıra Bardolino gibi açık kırmızı şaraplarla da uyumludur.  

Ayrıca sazan, Riesling veya Gewürztraminer gibi sek beyaz şaraplarla veya Dolcetto gibi açık kırmızı şaraplarla eşleştirilir. Turna balığının karakteristik tadı, Chardonnay gibi daha yapılandırılmış bir beyaz şarapla veya Cabernet Sauvignon gibi kuru ve karmaşık bir kırmızı şarapla iyi uyum sağlar. Lucca By The Sea’de basit bir yemeği tüm duyulara hitap edecek bir lezzete dönüştürebilirsiniz! 

Tuzlu Su Balıkları ve Şarap    

Yağsız balık ve kırmızı şaraplarla eşleştirme konusunda levrek, çupra, kalkan, lüfer veya kılıç balığı filetosu gibi balıklar  Chianti gibi bir kırmızı şarap ile mükemmeldir. Sek kırmızı şaraplar, soslarla hazırlanan balıklarla hoş bir denge oluşturur. Beyaz şarap ve tuzlu su balıklarının uyumuna gelince, levrek narin eti asiditesi ve aroması sayesinde Greco di Tufo ile uyumludur. Çupra ise Chardonnay ve Fiano gibi şarapların aromatik profili ve sağlamlığı ile dengelenen narin ve tatlı et ile karakterize edilir.   

Somon ve Tona Balığı Hangi Şarapla Eşleştirilir? 

Somonun iyi yağları  ve füme ton balığı veya  kılıç balığı filetosunun dolgun ve belirleyici tadı, karakterli şaraplar gerektirir. Sofranızı bir şölene dönüştürmek için bu balıkları şampanya ile deneyin.    

Kızarmış Balık ve Şarap Eşleştirmesi 

Kalamar gibi lezzetli  kızarmışbalıklara karşı koymak zordur. Çıtır ekmek ve etli balık , deniz ürünleri mutfağının kahramanlarıdır. Kızartmayı köpükle eşleştirin. Belirgin alkol içeriğine sahip köpüklü şaraplar, ağızdaki yağ tadının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca yemeğin lezzetini artırır.   

 

İlginizi çekebilecek diğer tarifler: