Bodrum, Muğla’da gezilecek yerler arasında en dikkat çeken ve hareketli olan bir ilçedir. Mavi – beyaz renkli evleri, tertemiz denizi, usul usul esen rüzgarı ile birçok kişiyi kendine çağırır. Muğla il sınırlarında yer alan ve turistlerin ilgi odağı olan Bodrum, yaz günlerinde adım atılacak yer bulunmayan bir yer! Yerli ve yabancı turistlerin aylar öncesinden tatil programını yaptığı Bodrum, Ege Denizi’nin sevilen bir yarımadası haline gelmiştir. Köyleri ve plajları ile gelenlerin yaşamında derin hatıralar bırakan bu tatil ilçesi, şarap ve mandalina festivalleri ile de kendinden söz ettirmektedir.

Tüm tatil beklentinizi karşılayan Bodrum, yaz tatiline dair hayal ettiğiniz ne varsa hepsini barındırıyor. Tüm zevklere hitap eden konaklama imkanları, tarihi ve doğal güzellikleri, tekne turları ve paraşüt deneyimleri ne ararsanız her sene olduğu gibi bu sene de Bodrum’da. Tarihin çok eski dönemlerinde Halikarnas adıyla bilinen bu iz bırakan semt, tarih boyunca birçok yazara ve sanatçıya da ilham kaynağı olmuştur. Halikarnas Balıkçısı’nın buram buram deniz kokan dizeleri, Bodrum’un sokaklarından gelen ilham ile kağıda dökülmüştür.

Bodrum Lezzetleri

Bodrum Yöresel Yemekleri

Kabak Çiçeği Dolması

Ege’ye özel bir yemek olan kabak çiçeği dolması Bodrum’da tadabileceğiniz eşsiz lezzetlerden biridir. Kabak çiçekleri, sabahın erken saatlerinde açan ve akşam saatlerine doğru kapanan incecik ve narin yaprakları olan bir çiçektir. Sabahın erken saatlerinde açan kabak çiçekleri büyük bir titizlikle toplanıyor. Toplanan çiçeklerin içi dikkatli bir şekilde doldurulur. Ege’nin narin çiçeklerinden olan kabak çiçeğinin hassas bir şekilde doldurulması gerekiyor. Bodrum’da iç doldurma ustalıkla yapılıyor. Bodrum’a gittiğinizde nefis kabak çiçeği dolmasını mutlaka tatmalısınız.

Çökertme Kebabı

Bodrum lezzetleri arasında çökertme kebabına Bodrum’daki hemen hemen her restoranda rastlamak mümkündür. Başka şehirlerde dahi menülerde yerini alan çökertme kebabını mutlaka Bodrum’da tatmalısınız. Kızarmış patates üzerine kırmızı et ve yoğurtla servis edilen çökertme kebabının tadına doyamayacaksınız.

Bodrum Lezzetleri: Hardal Otu Salatası

Bodrum’a özgü yemeklerin arasında sıra dışı bir lezzete sahip olan hardal otu salatası, haşlanmış hardal otunun zeytinyağı, limon ve tuz ile harmanlanması ile servis ediliyor. Hardal otu salatası, Bodrum’a geldiğinizde mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler arasındadır.

Bodrum Lezzetleri: Ekşili Palamut

Ekşili palamut, özel bir sosla yapılıyor. Bu sosun içerisinde sarımsak, domates ve salça yer alıyor. Ege’nin muhteşem denizinden gelen palamuta bayılacaksınız.

Bodrum Lezzetleri: Acı Ot (Sarmaşık) Salatası

Muğla halkının “Acı Ot” dediği sarmaşık otu, bu bölgede fazlaca tüketiliyor. Yöre halkı tarafından toplanan taze ve acımsı ot, genelde yumurtalı kavurma olarak yenir. Tavada kavrulan otun üstüne 2-3 yumurta kırılır ve afiyetle yenir.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar: